TEKİRDAĞ’IN YATIRIM TEŞVİK HARİTASI DEĞİŞTİ

Cumhurbaşkanlığı kararı ile yatırımlarda devlet yardımları hakkında önemli değişiklikler yapıldı, yatırım amaçlı bina-inşaat harcamalarındaki KDV istisnasının süresi uzatıldı.

Yatırımlarda devlet yardımları hakkında kararda” önemli değişiklikler yapıldı. 21 Ağustos günkü Resmi Gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararı ile bazı illerin yatırım teşvik bölgesi değişti. Tekirdağ birinci bölge teşvikleri kapsamına alındı. Ayrıca, had ve limitlerde de değişiklikler oldu.

TEKİRDAĞ 1. BÖLGEYE YÜKSELDİ

Türkiye’nin illere göre teşvik haritasında değişim yaşandı. Resmi Gazete’deki Yatırımlarda Devlet yardımları Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar başlıklı düzenlemeye göre; Daha önce 2. bölge teşvik desteklerinden yararlanan Tekirdağ’ın 1. bölge teşvik desteklerinden yararlanacağı bildirildi.

BÖLGELER ARASI TRANSFER

Yatırım teşvik uygulamalarında kentlerin durumu hakkında güncel bilgi veren Cumhurbaşkanlığının 2846 sayılı kararına göre, büyük sanayi yatırımlarının merkezi olan Tekirdağ, önceden 2’nci teşvik bölgesinde yer alırken, son düzenlemeye göre 1’inci teşvik bölgesinde yer aldı. Adana ise 2’nci bölgeden 3’üncü bölgeye transfer oldu. Konya’nın yatırım teşvik uygulamalarında 2. bölge olarak belirlendiği listede, Adıyaman 5’inci bölgeden 6’ncı bölge yatırım teşvik bölgesine kaydırıldı. 4’üncü bölge kenti Aksaray’ın yeni teşvik diliminin 5’inci bölge olarak belirlendiği listenin yer aldığı listede, yatırımcılara yol gösterecek limitler ve dipnotlara da geniş yer verildi.

YATIRIM TEŞVİKİNDE GÜNCEL LİSTE 1.Bölgede Ankara, Antalya, Bursa, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Muğla ve Tekirdağ yer alırken, 2.bölgede Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Çanakkale (Gökçeada ve Bozcaada ilçeleri hariç), Edirne, Denizli, Isparta, Karabük, Kayseri, Kırklareli, Konya, Manisa, Sakarya ve Yalova kentlerinin olduğu görüldü. Diğer teşvik bölgeleri ve iller ise şöyle sıralandı: